Személyes tapasztalat
Az idegen nyelvek ismerete és a más kultúrák felfedezésének öröme korán az életem részévé vált, így az utazási vágy kielégíthetetlenné nőtt, hiszen mindig nagyobb volt a lehetőségektől, bármekkorák legyenek is a lehetőségek.
Azt a fajta utazást szeretem, amikor nem „kívülről” turistaként, hanem valamilyen céllal utazunk egy országba. Ilyenkor, még ha csak rövid időre is (hetekre vagy hónapokra), de részévé válunk az ottani életnek, amely során „belülről” nyerünk betekintést egy ismeretlen kultúrájú nép szokásaiba, hétköznapjaiba, gondolkodás-módjába.
Így kerültem ki, s aztán éltem közel egy évtizedet Réunion francia szigetén, majd másfél évtizedet a Brit Nemzetközösséghez tartozó Mauriciusz szigetén. Így az óceáni szigeti életmód és a kozmopolita közösségek apránként nem csak az életemnek, de a lényemnek is részévé váltak.
TM-es háttér
Diákként tanultam meg a TM technikát, a középiskolai tehetség gondozó kollégiumban, ahol gimnazista éveim alatt laktam.
Így mára 32 éve gyakorlom a TM-et, s 30 éve a TM-Sidhi programot, amely a TM -re épülő erőteljesebb plusz technika.
Régi vágyam teljesült 2012-ben, amikor a TM tanári tanfolyamon részt vehettem Thaiföldön. Így 12 éve tanítom a TM-et, eddig leginkább angol és francia nyelvterületen, s most itthon.
Spiritualitás terén általában minden érdekel. S nagyjából mindent végig is néztem az elmúlt 35 évben, ami elérhető volt a „spiri piacon” Magyarországon vagy máshol. De mindent csak maximum egy tapasztalásnyi időre, mivel nálam egy másik technika sem állta ki az összehasonlítás próbáját a TM-mel.
Számomra a TM egyértelműen a leghatékonyabb gyakorlati módja az egyéni élet jobbá tételének, nem beszélve arról, hogy még társadalmi szinten is kínál hatékony javítási lehetőségeket.
Szakmai háttér
A diplomamunkámat „A transzcendentális meditáció szerepe a gazdaságban” témakörben írtam, akkoriban, amikor még a stressz-menedzsment kifejezést is meg kellett magyaráznom, mert annyira ismeretlen volt.
1998-99-ben szerzett magyar és francia közgazdász diplomáim után külföldön a saját szakmámban helyezkedtem el.
Általános tapasztalatszerzés után először a projekt menedzsmentet tanultam ki mindenféle gazdasági szektorban. Majd az új, általam akkor felfedezett alacsony szervezettségi szintű gazdasági környezet hatására, fokozatosan a vállalatok hatékonyság-növelésére helyeződött át a figyelmem.
Külföldi környezetben még nagyobb volt a kihívás, amikor a saját üzleti tevékenységemet indítottam el gazdasági tanácsadóként. E 3 év pályafutásom egyik legérdekesebb és legsokszínűbb időszakát hozta. Szakmai profilom máig megőrizte konzultánsi jellegét, azaz sokszínűségét mind gazdasági szektor, mind a vállalat típusa terén, mind a beavatkozási szintet illetően.
Mára elmondhatom, hogy az üzleti szervezetek hatékonyságnövelésére specializálódtam, leginkább Kaizen és Lean módszereket, valamint a józan ész hatalmát alkalmazva bármely gazdasági tevékenységnél, bármely területen.
Amikor nagyvállalatok szintjén kezdtem el alkalmazni e tudást, ez gyorsan hozta magával a kinevezéseket is. Majd öt éven át vezettem 150-300 fős cégeket, majd cégcsoportot könnyűipari gyártás, valamint franchise kis és nagykereskedelmi láncolatok területén.
szakmai profil elérhető e linkre kattintva
Egy érdekes (változás-) menedzsment tapasztalat
A legérdekesebb számomra mégis az az időszak volt, amikor védikus menedzsmentet éltem át a minden-napjaimban. Hogyan is kezdődött?
Akkoriban egy élelmiszeripari gyártó üzemet kellett csipkerózsika-álmából felébresztenünk s teljességében új alapokra helyeznünk, hogy a dél-afrikai gazdasági cápák számára megfelelő szintet érjünk el mind minőség, mind termelési mennyiség tekintetében. Itt az első évben megtripláztuk a napi hasznos termék-kibocsátást, s az Indiai Kaizen Intézmény segítségét kérve a leglátványosabb fejlődési görbéket produkáltuk, amit csak egy működés közben, alapjaiban megreformált termelőüzemnél el lehet képzelni.
A 10 éven át takarékon működő régi vezetőséget ki kellet egészítenünk néhány új pozícióba felvett fiatalos lendületű vezetővel, s e két alapjaiban ellentétesen működő csapatot összekovácsolni úgy, hogy hatékonyan tudjanak együttműködni egy közös cél érdekében. Nos, egy ilyen helyzet a változás-menedzsment legnagyobb kihívásai közé tartozik, ha nem egyenesen „A” legnagyobb kihívása.
Ezen kívül a hihetetlenül nagy ütemben végrehajtott változások miatt a krízishelyzetek száma is igen jelentőssé vált, hiszen egy álomszuszékot kellett álmából kiugrasztva harci gépezetté változtatnunk 6 hónap alatt, folyamatos termelés mellett. Nos, ez nem kis belső stresszt okoz egy gazdasági szervezet számára.
Védikus menedzsment
S hogyan válik egy szakmailag érdekes menedzsment tapasztalat védikus menedzsmentté? Íme.
Egy szervezet minőségeit, értékrendjét és hatékonyságát mindig a vezetők minőségei határozzák meg.
A fent részletezett cég transzformációja során nem volt fölöttem senki más, aki napi szinten a döntéseivel jelen lett volna. Így a rajtam keresztül kifejeződött transzcendens értéket nem korlátozta más erő, az én személyes korlátaimon kívül. Nos, ezek így elég szabadnak bizonyultak ahhoz, hogy a természet végtelen támogató ereje minden pillanatban áthatoljon az anyag szintjén, így lehetővé téve számomra ezen időszakban, hogy átéljem az emberi hatékonyság netovábbját, miközben a cégvezetés és a krízismenedzsment, valamint a változás menedzsment napi szintű kihívásaival birkóztam meg.
A védikus menedzsment így a természet maximális támogató erejében mutatkozott meg első sorban. Másrészt pedig az etikus értékrend magas szintű jelenlétében a gazdasági döntések meghozatala során. De az is ide tartozik, hogy a jelen lévők egy nagyon emberközpontú vezetői szemléletet láttak megnyilvánulni napi szinten, amit az újonnan összekovácsolt vezetői csapat képviselt, s amely jó-szándékkal, tisztelettel és emberséggel ötvözve maximálisan elősegítette a középvezetők fejlődését és a teljes dolgozói csapat kreativitását. E mellet még mindannyian büszke tagjaivá is váltunk egy olyan közösségnek, amit mi magunk alakítottunk ki a jelen lévő 3 fő vallás tagjaiként. Tettük ezt úgy, hogy nem csak egymást tartottuk tiszteletben, mint embert, hanem tiszteletben tartottuk azt is, amikor a muzulmán, a hindu vagy épp a keresztény vallás sajátosságaiból adódóan állított minket az élet valamilyen gyakorlati kihívás elé, amelyet csak jó szívvel, megértéssel és kreatív megoldásokkal lehetett hatékonyan kezelnünk.