Transzcendentális Meditáció
A Transzcendentális Meditáció (vagy röviden TM) nem vallás, nem filozófia, nem is életmód, hanem egy ősi keleti hagyományból származó, rendkívül hatékony mentális technika. Elsajátítása könnyű és egyszerű, gyakorlása kényelmesen ülve történik, örömteli és teljesen erőfeszítéstől mentes. Bárki megtanulhatja, s mindenkinek működik, akár hisz benne, akár nem.
A Transzcendentális Meditáció egy egyszerű, erőfeszítés nélküli technika, amely egyedülállóan mély belső csendet és nyugalmat teremt az azt gyakorló egyén számára. Ez a tapasztalás elvezet lényünk legbelsőbb tartományába, aktiválva belső forrásunkat, melynek megtapasztalása automatikus hatást fejt ki életünk különböző területein, egyszerre gazdagítva életünk minden szintjét: feloldja a testi-lelki stresszeket, helyreállítja és megőrzi egészségünket, kibontakoztatja elménk szunnyadó képességeit és felébreszti spirituális erőinket.
Bevezetés
A Transzcendentális Meditáció különböző kultúrájú, vallású, iskolázottságú és társadalmi pozíciójú emberek millióit vonzotta magához az utóbbi évtizedekben. Gyors terjedéséhez talán az járult a leginkább hozzá, hogy felfedezték: a TM hatékonyan eltávolítja a stresszt az idegrendszerből. Mára már világszerte több mint hat millióan sajátították el ezt a technikát, és ez a szám egyre csak növekszik.
Számos meditációs technikától eltérően a TM nem kívánja meg a világtól való visszavonulást. Igaz ugyan, hogy a meditáció gyakorlása az aktivitás ideiglenes felfüggesztését követeli meg a gyakorlat idejére, de csak azért, hogy a további cselekedeteink minél eredményesebbek legyenek. Mentális és fizikai energiával töltődünk fel, és ennek köszönhetően munkánkat könnyebben és gyorsabban végezzük. A TM technika nem a világtól való elvonulás gyakorlata. Inkább azt mondhatjuk, hogy a meditáció által elérhető mély nyugalom a mindennapi megerőltető aktivitás ellensúlyozására szolgál.
A napi kétszeri TM gyakorlás lehetővé teszi a test és az elme számára azt a rendkívül mély nyugalmat, ami nemcsak a napi stresszeket semlegesíti, hanem szétoszlatja az évek folyamán felgyülemlett feszültségeket is, amelyeket még a mély alvás sem képes eltávolítani. Húszpercnyi meditáció olyan frissítően hat ránk, mint egy természetben eltöltött hétvégi pihenés.
A rendszeresen megtapasztalt mély pihenés testi és lelki egészségünk általános javulását eredményezi – ez nagyobb teherbíróképességben és világosabb gondolkodásban nyilvánul meg. Nemcsak az eddig szerzett stresszeinktől szabadulunk meg, hanem ellenállóbbak leszünk a jövőbeli stresszekkel szemben is. Jobban élvezzük így az életet, s beteljesedettebbnek érezzük magunkat. Ráadásul személyes hitrendszerünk, meggyőződésünk a gyakorlat kimenetelére semmiféle hatással nincs. Egyáltalán nem kell hinnünk abban, hogy a TM gyakorlása hasznunkra van. Ha helyesen és rendszeresen meditálunk, akkor az eredmények nem maradnak el.
„Csend a világ közepén”
A Transzcendentális Meditáció számomra csend a világ közepén, hiszen bármekkorák is legyenek az élet hullámai „odakint”, a belső nyugalom megmarad „idebent”.
A Transzcendentális Meditáció technikájának segítségével az elme lenyugszik, eljut a legkisebb izgatottság állapotába. A gyakorlat közben fokozatosan átéljük a gondolatok mind nyugodtabb és nyugodtabb szintjeit, míg végül a teljes mentális csend birodalmába érkezünk meg. Ebben az állapotban a figyelem átlépi (transzcendálja) a gondolkodás megszokott, mindennapi szintjeit. A technika ezért kapta a Transzcendentális Meditáció elnevezést.
Az elme megnyugvásával együtt jár a test megnyugvása is. A test is ellazultabb, nyugodtabb lesz. Laboratóriumi vizsgálatok mutatják, hogy kétszer olyan mélyen pihen, mint az alvás során. Mégsem alszunk el – teljesen öntudatunknál vagyunk, és rendszerint mindent érzékelünk, ami körülöttünk történik. Ez nem valamilyen eszméleten kívüli vagy hipnotikus állapot, hanem az elme és a test tökéletesen mély nyugalmi állapota, amit a teljes éberség jellemez.
Nagyon fontos, hogy az elme megnyugvása következmény. Nem igyekszünk az elmét szándékosan megnyugtatni. Az egyszer elkezdett gyakorlat önmagától folytatódik tovább. Mindenfajta erőfeszítés vagy kontroll nemcsak szükségtelen, hanem kifejezetten zavarja a gyakorlat helyes menetét. Éppen az erőfeszítés vagy önellenőrzés szükségtelensége az, ami a TM-et a többi meditációs és relaxációs technikától megkülönbözteti.
A TM eredete
A Transzcendentális Meditáció nem új technika. Hosszú és figyelemre méltó története van, amely több évezredre nyúlik vissza Indiába, a Himalája hegyeinek rejtekei közé.
Hagyomány szerint a mester a technikát mindig csak néhány kiválasztott diákjának adta át, így maradt fenn a technika, mesterről tanítványra szállva, az évezredek során. A mesterek e láncolatát úgy is hívjuk, hogy a Védikus Hagyomány mesterei (Véda = tudás).
Az 1800-as évek vége felé Szvámí Krisnánand Szaraszvatí messze a hegyek között élt, Uttar Kasiban, a „Szentek Völgyében”. Ő volt azon idők legnagyobb bölcse, amikor is az ifjú Brahmánanda Szaraszvatí rátalált, s a legkedvesebb tanítványává lett.
Az ifjú, miután tanítójával maradt húsz éven át, 34 évesen elvonult Közép-India egyik barlangjába, ahol negyven évet töltött magányban. Ez után nevezték ki őt az Észak-Indiai Dzsjótír Math Sankarácsárja titulusára, mely akkor már 150 éve betöltetlen volt. (Ezt a titulust csak a legteljesebb mértékben megvilágosodott jógi kaphatja. Indiában a mindenkori Sankarácsárja képviseli a nagy mesterek tradícióját, és őt tekintik a világ spirituális vezetőjének is, mindenek tanítójának, Dzsagad Gurunak.) Majd élete hátralévő részét azzal töltötte, hogy Indiában utazgatva tanította az ősi tanok helyes értelmezését.
Egy ilyen utazása során találkozott vele először az akkor ifjú Maharishi, aki az egyetemi tanulmányait befejezve be is állt immár mestere, Brahmánanda Szaraszvatí mellé, s őt egyszerűen csak „Guru Dev”- nek, azaz „isteni tanítónak” hívott. Miután Guru Dev legkedvesebb tanítványává vált, a tradíció szerint az ő kötelessége lett, hogy folytassa Guru Dev munkáját. Amikor Guru Dev eltávozott, Maharishi egy távoli barlangba vonult a Himalájába, s csak két év magány után tért vissza a világba. A két év csendjét azonban ötven év intenzív munkája követte. Nap mint nap, hónapról hónapra, Maharishi megállás nélkül egyetlen cél érdekében dolgozott. Minden percét a Transzcendentális Meditáció és az ősi védikus tudományok hatékony terjesztésének szentelte.
Szakítva a korábbi hagyománnyal, Maharishi céljává az vált, hogy nem csak néhány tanítvány, hanem az egész emberiség kezébe adja ezt az egyszerű és különlegesen hatékony technikát, hogy az jobbá tehesse az egyéni és kollektív sorsát. 1958-ban Madraszban megalakult a Szellemi Újjászületés Mozgalom, és egy évvel később megkezdődött a TM technika szervezett terjesztése. Ezért Maharishi bejárta először Indiát, majd Amerikát, Európát, s végül az egész világot, hogy minél több emberhez juttathassa el ezt az egyszerű technikát. Később pedig TM tanárokat (azaz a TM technika átadására specializálódott oktatókat) képzett ki a világ minden részén azért, hogy még több emberhez juthasson el ez a kincs. Maharishi, teljes nevén Maharishi Mahesh Yogi, életműve az, hogy a transzcendentális meditáció, azaz TM, mára már minden országban elérhető, megtanulható bárki számára, a nemzetközi TM mozgalom valamely végzett TM tanára által, úgy, hogy közben a tudás tisztasága is meg van őrizve.
Maharishi a sikereit mindig mestere, Guru Dev érdemének tekintette. A nagy tanító iránti elismerésének jeléül Maharishi minden előadását e szavakkal fejezte be: „Jai Guru Dev” (ejtsd: Dzsái Guru Dev), azaz Dicsőség Guru Devnek.
Kutatások
A kutatások elérhetőek a neten ezen az oldalon.
Maharishi maga is fizikát végzett az egyetemen (Allahabad, India).
Így a kezdetektől indítványozta, s támogatta a TM tudományos kutatását. Neves egyetemekről kikerült, különböző tudományos területeken végzett szakembereket gyűjtött maga köré, akiket érdekelt, hogyan működik a TM. Tudni akarták, mi megy végbe az agyban és a szervezetben, amely ilyen gyors és radikális javulásokat eredményez, amiket a TM gyakorlásának következményeként megfigyeltek.
Mára már a transzcendentális meditáció hatásait széles körű tudományos kutatások támasztják alá:
33 ország
250 egyetemén és kutatóintézetében (pl. Harvard, Yale, Stanford) végzett
több, mint 700 vizsgálat
igazolta e módszer egyedülálló hatásait.
EEG
Az agykutatók a TM technikának az agyra gyakorolt hatását az elektro-enkefalográf segítségével mérik. E műszer az agykéregben lejátszódó parányi elektromos változásokat észleli és jegyzi le. E jegyzet az elektro-enkefalogram, azaz EEG.
E műszer jelenleg a legjobb technikai eszköz, amellyel az agy aktivitását a különböző tudatállapotokban vizsgálni tudjuk. A leírt jeleket alkotórészeire, frekvenciatartományokra bonthatjuk, melyek alapján egyértelműen meghatározható a kapcsolódó mentális tevékenység, valamint az EEG koherencia. Ez utóbbi az a jelenség, amikor a TM gyakorlásakor összhangba kerül a jobb és a bal agyfélteke.
Videó: A TM hatása az agyműködésre